راهنمای نویسندگان

  راهنمای تدوین مقالات جهت ارسال به نشریه علمی- پژوهشی میکروبیولوژی دامپزشکی

برای دریافت فایل تعهد نامه و تعارض منافع مجله میکروبیولوژی دامپزشکی اینجا را کلیک نمایید.

نویسنده گرامی لطفا پیش از ارسال مقاله تمامی نکات ذیل مورد بررسی قرار گیرد و پس از اطمینان از حصول شرایط لازم نسبت به ارسال اقدام فرمایید.

 

 • موضوع مقاله با اهداف و چشم انداز نشریه مطابقت دارد.
 •  فایل مقاله فاقد هر گونه اشکال نگارشی و تایپی است. نشریه از بررسی و داوری مقالاتی که فرمت نشریه را رعایت ننمایند و اشتباهات نگارشی داشته باشند معذور است. در صورتیکه اصلاحات لازم طی دو مرحله توسط نویسندگان اعمال نشود نشریه اقدام به حذف مقاله مربوطه از روند داوری و یا چاپ خواهد نمود.
 •  اجزای مقاله کامل است: عنوان فارسی، اسامی و آدرس نویسندگان به فارسی، خلاصه فارسی، کلمات کلیدی فارسی، عنوان و خلاصه انگلیسی، ، کلمات کلیدی انگلیسی، بدنه مقاله (مقدمه، مواد و روش کار، نتایج، بحث، تقدیر و تشکر، منابع).
 •  جداول،  نمودار ها  و تصاویر کامل است و تصاویر از کیفیت کافی جهت چاپ برخوردار هستند. فایل تصاویر و نمودار  ها به صورت فایل جداگانه نیز ارسال شده است.
 • متن مقاله بصورت یک خط در میان (Double spaced) تنظیم شده است و صفحات شماره گذاری شده است.
 •  فونت مورد استفاده برای متن فارسیB Zar با اندازه 12 است و فونت لاتین Times New  Roman  با اندازه 12 است. ضروری است کل متن مقاله به صورت صفحات تک ستونی با فواصل مساوی 2/5 سانتیمتر از طرفین تنظیم شوند.
 •    توضیحات جداول و نمودار ها کامل است.
 •  منابع طبق فرمت مورد پذیرش نشریه تنظیم شده است و فرمت همه منابع یکسان است.
 •  نویسنده مسئول عضو هیات علمی دانشگاه است و اطلاعات تماس آن به طور کامل ذکر شده است (ایمیل فعال، آدرس و شماره تماس)
 •  رتبه علمی نویسندگان (استادیار، دانشیار،...) ذکر شده است.
 •  مقاله با فرمت doc  ذخیره شده است.
 •  حجم مقاله با یافته ها متناسب است. توصیه می شود مقالات کامل کمتر از 5000 کلمه باشد و مقالات کوتاه کمتر از 3000 کلمه تنظیم شوند (بدون در نظر گرفتن جداول و نمودار ها).
 • فرم تعهد نامه به طور کامل تکمیل شده و توسط نویسنده مسئول امضا شده است. امضای فرم تعهد به منزله تایید مقاله ارسالی توسط تمامی نویسندگان است. ارسال تصویر تعهدنامه الزامی است.

 

شرایط  مقالات

                                                                                                                        
ـ مقالات ارسالی تنها در قالب تعیین شده مجله مورد بررسی قرار می‌گیرند و در صورت عدم رعایت ساختار مورد نظر، مقاله به نویسنده برگردانده می شوند. 
ـ مقالات ارسالی نباید به طور هم زمان برای سایر مجلات ارسال شده یا در مجله دیگر به چاپ رسیده باشند.                    

 - از آنجا که مقالات منحصراً به صورت الکترونیکی و از طریق سایت اختصاصی مجله پذیرفته میشوند، نویسندگان محترم  می بایست ابتدا به عنوان کاربر در پایگاه ثبت نام نمایند. لطفا برای ارسال مقاله و پیگیری آن به آدرس  زیر مراجعه شود.

http://vet.journals.iau-garmsar.ac.ir

-  مقاله ارسالی باید پژوهشی و حاصل تحقیق نویسنده (گان) باشد. مجله از پذیرش مقالات ترجمه شده معذور است.

 

انواع مقالات


- مقالات اصیل (Original Papers): مقالاتی هستند که یک موضوع را بصورت کامل و با بهره گیری از روش های مختلف علمی-آزمایشگاهی مورد ارزیابی قرار داده اند.

-  مقالات حاصل از انجام مطالعات محدود که نتایج آن جالب توجه باشد در قالب مقاله کوتاه (Short Communication) قابل پذیرش است،مشروط بر اینکه تعداد کل کلمات مقاله به همراه منابع و عکس ها از 3000 کلمه تجاوز ننماید.  
-  تعداد محدودی گزارش موردی (Case Report) به چاپ خواهد رسید . لازم است در تهیه این مقالات، موارد نادر و مهم دامپزشکی گزارش شوند و حجم کل مقاله به همراه منابع و عکس ها (طبق فرمت مجله) از سه صفحه تجاوز ننماید.
-  مقالات مروری (Review Article) از اشخاص مجرب، با بصیرت کامل از موضوعی خاص و دارای تعداد قابل قبولی ارجاعات به مقالات منتشرشده خویش، پذیرفته می شود. توصیه می شود قبل از ارسال مقالات مروری از طریق سامانه،  از طریق ایمیل نشریه با سر دبیر مکاتبه صورت گیرد تا پس از ارزیابی اولیه مراحل ارسال مقاله انجام گیرد.

 


روند کلی بررسی مقالات 

-   ابتدا کلیه مقالات توسط سردبیر و هیئت سردبیری مجله مورد ارزیابی قرار گرفته و در صورتی که مقاله از حداقل شرایط لازم برخوردار باشد جهت داوری به متخصصین صاحب صلاحیت در حوزه مربوطه ارجاع می گردد. داوری در این نشریه از نوع دو سو کور (Double Blind) می باشد. در صورت عدم برخورداری از شرایط لازم در ارزیابی اولیه، نتیجه ظرف مدت 14 روز به نویسنده  مقاله اعلام می گردد و در صورت تایید اولیه، نتیجه داوری نهایی ظرف مدت 90 روز کاری اعلام می گردد. در صورتی که اعلام نتایج داوری ظرف این مدت امکان پذیر نباشد نویسنده می تواند 3 داور مجرب از سایر مراکز دانشگاهی جهت تکمیل و تسریع روند داوری معرفی نماید. تنها ایمیل آکادمیک افراد جهت داوری قابل پذیرش است. سردبیر در انتخاب یا رد داوران پیشنهادی اختیار تام دارد.

- رعایت فرمت تدوین مقالات طبق دستورالعمل نشریه جهت انجام بررسی اولیه، داوری و چاپ الزامی است.

 -  پس از اخذ نظر داوران و بررسی توسط دبیر موضوعی، در صورت ارزیابی مثبت داوران، مقاله جهت اصلاح برای نوبسنده (گان) ارسال می گردد. در غیر این صورت مقاله قابل پذیرش نمی باشد. در صورت اختلاف نظر داوران، نتیجه بررسی به داور مرجع صاحب صلاحیت جهت تصمیم گیری نهایی ارجاع داده می شود.

 -  نویسندگان باید به تمامی سوالات داوران به دقت پاسخ داده و اصلاحات مورد درخواست را به انجام برسانند. جهت تسریع روند بررسی بهتر است تغییرات اعمال شده در متن با تغییر رنگ (هایلایت زرد) مشخص گردد.
 - در صورت نیاز، مقاله اصلاح شده دوباره برای داوران مربوطه و بررسی نهایی ارسال می گردد و در نهایت نظرات دریافتی در هیات تحریریه یا هیات دبیران مطرح می‌شود.

 -   مقالاتی که برای چاپ آماده شده اند برای تایید نهایی به نویسنده ارجاع می شوند که می بایست حداکثر ظرف 72 ساعت مورد بررسی و تایید قرار گیرد. انجام اصلاحات علمی و گسترده در این مرحله امکان پذیر نمی باشد. در صورت نیاز به نسخه چاپی نشریه لازم است در این مرحله درخواست لازم از طرف نویسنده مسئول صورت گیرد.

 

رعایت اصول اخلاقی در پژوهش و نشر

 -  مقالات ارسالی نباید به طور هم زمان برای سایر مجلات ارسال شده یا در مجله دیگر به چاپ رسیده باشند.   مقاله نباید بصورت کامل و ذکر نتایج نهایی در همایش های علمی ارائه شده باشد. ارائه قسمتی از نتایج در همایش ها به شرط اطلاع نشریه و تایید سردبیر بلامانع  است.                   

-  نویسنده در صورت استفاده از نظرات و نتایج تحقیقات سایر محققین ملزم به ارجاع دقیق به مقاله مربوطه می باشد. تمام مطالب   ارائه شده باید توسط شخص نویسنده نوشته شده و استفاده از عبارات بکار رفته در سایر منابع بدون تغییر نیز مصداق سرقت ادبی (Plagiarism) بوده و قابل قبول نیست. در صورت استفاده از عبارات بکار رفته در سایر متون علمی، نویسنده موظف است که مطلب مورد نظر را بصورت نقل قول داخل "گیومه" ذکر نماید.

- تنها نام افرادی به عنوان نویسنده در مقاله درج گردد که مشارکت فکری فعال و موثر در تمامی مراحل از ایده پردازی تا تحلیل نتایج و نگارش داشته باشند. در غیر این صورت در بخش تقدیر و تشکر از آنان نام برده شود.

- عدم وجود تناقض در منافع نویسندگان و انتشار مقاله (Conflict of Interest). چنانچه انتشار مقاله سبب انتفاع نویسندگان آن مقاله به صورت خاص گردد باید توضیحات لازم به سردبیر جهت ارزیابی ارسال شود.

-  مجله میکروبیولوژی دامپزشکی حق رد یا قبول و نیز ویراستاری مقالات را برای خود محفوظ می دارد. هیات تحریریه در انجام اصلاحات ویرایشی و نگارشی آزاد است.
-  دریافت نسخه چاپی Reprint تنها از طریق پرداخت هزینه و در خواست نویسند گان پیش از انتشار امکان پذیر است.  

-چاپ و انتشار مطالب مندرج در این مجله به شرط ذکر منبع "میکروبیولوژی دامپزشکی" بلامانع است.
 - ارسال کننده مقاله به عنوان نویسنده مسئول مکاتبات (Corresponding Author) در نظر گرفته می شود و کلیه مکاتبات و اطلاع رسانی های بعدی با وی صورت می پذیرد. تغییر در ترتیب یا اسامی افراد پس از پذیرش مقاله به هیچ عنوان قابل پذیرش نمی باشد. لذا توصیه می شود در زمان ارسال مقاله دقت لازم صورت گیرد.
-  تکمیل و امضاء فرم تعهدنامه توسط نویسنده مسئول الزامی است و از بررسی و چاپ مقالاتی که فرم تعهدنامه نویسندگان را تکمیل نکرده باشند، خودداری می‌گردد. لازم به ذکر است که نمونه فرم مذکور در وب سایت مجله موجود است.

- کلیه حقوق قانونی مقاله منتشر شده بطور انحصاری در اختیار دانشگاه آزاد اسلامی واحد گرمسار است.
-  ضروری است تا اخلاق پژوهش و نشر و همچنین حقوق حیوانات در کلیه مراحل تحقیق رعایت گردد.  در صورتیکه انجام تخلف در هر یک از مراحل داوری و انتشار محرز گردد با نظر هیات تحریریه مقاله از روند کار و یا وب سایت نشریه حذف می گردد . جهت دریافت راهنمای اخلاق پژوهش به وب سایت وزارت علوم تحقیقات و فناوری  (https://rppc.msrt.ir/fa)  مراجعه گردد.

 • صحت و سقم و مسئولیت مطالب مقاله به عهده نویسنده (گان) است و نشریه مطالب مندرج در مقالات را تایید یا رد نمی نماید.
 • ارسال داده های خام مربوط به مقاله همراه با فایلهای تکمیلی در روند داوری و پذیرش مقاله تاثیر مثبت خواهد داشت.

 

دستورالعمل نگارش و ارسال مقاله 

 مقاله باید از نظر ساختار حایز شرایط زیر باشد. رعایت ترتیب ساختارها در زمان تدوین الزامی است.

* صفحه عنوان (Title Page): صفحه اول (صفحه عنوان) شامل عنوان مقاله، نام نویسندگان (به ترتیب ذکر در مقاله)، آدرس کامل هریک از آنها و نیز ذکر نام نویسنده مسئول به همراه آدرس، شماره تلفن و فکس و ایمیل آکادمیک ایشان می باشد.                                        
* عنوان و خلاصه فارسی و کلمات کلیدی فارسی (صفحه دوم)
* عنوان و چکیده انگلیسی و کلمات کلیدی انگلیسی - ترجمه دقیق و یکسان با متن فارسی- (صفحه سوم)
* متن اصلی (سایر صفحات) دارای بخش های مختلف با عناوین مقدمه، مواد و روش کار، نتایج، بحث و نتیجه گیری، منابع است. لازم است در عنوان و متن مقاله تا حد امکان از معادل فارسی کلمات استفاده گردد. ذکر اصطلاحات لاتین برای اولین بار در متن داخل پرانتز ضروری است. از ذکر کلمات لاتین بصورت زیر نویس اجتناب شود.

* عکس ها و نمودارها می بایست دارای شماره و توضیحات و بدون نیاز به مراجعه به متن گویا باشند. جداول نیز می بایست دارای عنوان گویا در قسمت بالای جدول و در صورت لزوم توضیحات تکمیلی در قسمت پایین جدول باشند. جداول ترسیم شده فاقد خطوط افقی متعدد در ردیف ها باشد. جداول تنها توسط نرم افزار Office Word ترسیم شوند و عکس ها با فرمت TIFF یا JPEG با رزولوشن 300 dpi  ارسال گردد. اصل تصاویر باید بصورت فایل ضمیمه برای مجله فرستاده شود.
* تشکر و قدردانی: در بخش مذکور نویسنده یا نویسندگان می توانند از راهنمایی های سایرین سپاسگزاری نمایند. در صورتی که مطالعه از حمایت مالی برخوردار بوده و بصورت طرح مصوب بوده است در این قسمت باید به آن اشاره شود.

*منابع: کلیه منابع فارسی و لاتین می بایست بر حسب حرف اول نام خانوادگی نخستین نویسنده مرتب شده و شماره گذاری گردند. در متن تنها شماره رفرانس مربوطه داخل پرانتز (عدد) ذکر می گردد. در مقاله می بایست از ذکر منابع غیر ضروری اجتناب گردد. ذکر اسامی کلیه نویسندگان مقاله ضروری می باشد.

-  منابع فارسی: به ترتیب شامل: نام خانوادگی به همراه حرف اول نام نویسندگان (سال انتشار). عنوان مقاله، مشخصات مجله مورد نظر شامل نام آن، شماره جلد و شماره صفحه یا صفحات ذکر می گردد. نام مجله باید بصورت ایتالیک باشد.


مثال: رنجبر بهادری، ش. (1382). بررسی تنوع گونه ای کنه های دامی در شهرستان گرمسار. مجله دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران، دوره 58، شماره 2، صفحات 14-11.
در مورد کتاب نیز به ترتیب نام خانوادگی به همراه حرف اول نام نویسنده(گان)، سال انتشار، عنوان کتاب، نام ناشر، محل نشر و شماره صفحات ذکر می گردد. عنوان کتاب باید بصورت ایتالیک باشد. 


مثال: اورمزدی، ه.(1369). انگل شناسی پزشکی. جلد دوم، چاپ اول، انتشارات جهاد دانشگاهی، تهران، صفحه539


- منابع لاتین: در این بخش منابع به ترتیب حروف الفبا بر حسب حرف اول نام خانوادگی نویسنده اول تنظیم می گردد. 

- اسامی نویسندگان، سال انتشار، عنوان مقاله، نام کامل مجله (بصورت ایتالیک)، شماره جلد بصورت Bold و شماره صفحات ذکر می گردد.

 

       Kemp, P.H.,  Flach,  E.J. (1998). Tick-borne disease of sheep and goats caused by Babesia,  Theileria and Anaplasma spp. Veterinary Parasitology,25: 233-45
                     

 
 نمونه منبع لاتین (کتاب) 


.Radostits,  O.M., Blood,  D.C. (2000). Veterinary  Medicine. 4th Edition, W.B. Saunders,  Philadelphia: 1046-58

  
Gyles,  C.L., Fairbrother  J.M. (2004). Escherichia coli In: Gyles  C.L. (Ed) Pathogenesis of Bacterial Infections in Animals. 3rdedition, Wiley-Blackwell, London:  236-52.